Echo serca Toruń – jak się przygotować? Jak wygląda badanie, kto powinien je wykonać?
Czym jest echo serca?
Echo serca, fachowo nazywane jest echokardiografią. Jest to badanie, dzięki któremu można zobaczyć, a przy tym ocenić funkcjonowanie jam zastawek serca, przepływu krwi oraz dużych naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków. Osoby, które czeka echo serca uspokajamy, że badanie to jest bezinwazyjne oraz całkowicie bezpieczne. Podczas badania wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, które odbijając się od badanych struktur dają obraz na monitorze urządzenia, dzięki czemu lekarz dokładnie może zobaczyć budowę mięśnia serca oraz naczynia krwionośne. Podczas badania, lekarz jest w stanie wykryć ewentualne wady w budowie anatomicznej, a także ocenić kurczliwość i relaksacje serca, przepływu krwi w naczyniach wieńcowych i największych naczyniach krwionośnych, pracy zastawek, jak również parametry, które opisują budowę i funkcje serca. Uzyskany obraz można zapisać w formie wideo, a nawet wydrukować.
Jak wygląda badanie echokardiografii?
W Gabinety od serca w Toruniu, wykonujemy klasyczne echo serca, czyli takie wykonywane w sposób przezklatkowy. Odbywa się ono w wyciszonym pomieszczeniu. Rozebrany do pasa, pacjent musi położyć się na plecach, a następnie lekarz nanosi na jej lub jego klatkę piersiową specjalny żel, który ułatwia rozchodzenie się fal ultradźwiękowych. Echo serca najczęściej przeprowadza się podczas gdy pacjent leży na lewym boku. Osoba, która ma wykonywane badanie, musi więc ułożyć się w odpowiedniej pozycji. Następnie, lekarz przystępuje do rozpoczęcia badania – przykłada do ciała głowicę urządzenia. Wtedy na monitorze pojawia się obraz serca. Badanie trwa od 20-30 minut. Przez ten czas, lekarz dokładnie ogląda serce. Podczas wykonywania echokardiografii, pacjent musi leżeć nieruchomo.
Jak należy się przygotować na echo serca?
Jeśli chodzi o echo serca wykonywane w sposób przezklatkowy, nie ma koniecznych wymagań co do przygotowania się do badania przez pacjenta. Natomiast jeśli pacjent będzie miał wykonywane echo serca przezprzełykowo, musi on przyjść na badanie na czczo lub minimum 4 godziny po ostatnim posiłku. Warto jednak wiedzieć, o czym powiedzieć lekarza przed wykonaniem badania. Przed echem serca, dobrze jest poinformować lekarza o problemach z sercem. Będzie to bardzo przydatna informacja dla interpretacji wyników badania. Należy także powiadomić lekarza o jakichkolwiek przyjmowanych lekach oraz zapytać się, czy po zabiegu nie będzie żadnych przeciwwskazań, aby je przyjąć.
Kto powinien wykonać echo serca?
Echo serca powinny wykonywać osoby z chorobą wieńcową, niewydolnością krążenia, nadciśnieniem tętniczym czy kardiomiopatią. Badanie polecane jest również pacjentom z zapaleniem mięśnia sercowego, zaburzeniami rytmu, zapaleniem wsierdzia, osierdzia oraz u chorych po zawale serca. Jednak nie tylko osoby zmagające się z chorobami powinny wykonywać echo serca. Echokardiografia jest także polecana sportowcom oraz osobom, które regularnie ćwiczą. Wysiłek fizyczny może wpływać na fizjologiczne zmiany w pracy i budowie serca, dlatego warto mieć to pod kontrolą i w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, zareagować jak najszybciej. Na zakończenie, warto dodać, że echo serca wykonywane jest nie tylko u osób chorych, ale także tych zdrowych jako profilaktyczne badanie monitorujące kondycję serca. Jeśli planujesz wybrać się na wykonanie echa serca w Toruniu, polecamy skorzystać z usług ze strony gabinetyodserca.pl.