jaki najlepszy sprzęt do windsurfingu
Windsurfing – dla jednych niebezpieczny sport ekstremalny, dla drugich największa pasja w życiu. Jest to coraz popularniejszy sport wodny, który uprawia się przy użyciu specjalnej deski oraz przymocowanego do niej elastycznie pędnika żaglowego.
Jak już zostało wspomniane wcześniej, coraz więcej ludzi przekonuje się do tego typu sportu i chce go spróbować. Wakacje trwają w najlepsze, więc jest to dobry moment na wypróbowanie swoich sił jako windsurfer.
Będąc na wakacjach, można wypożyczyć sprzęt łącznie z odpowiednim strojem, jednak część osób decyduje się na zakup swojego własnego sprzętu do windsurfingu. Zakup takiego ekwipunku nie jest byle zakupem. Ważne jest, aby wszystko było dobrane według wzrostu i wagi czy poziomu zaawansowania oraz docelowego przeznaczenia sprzętu.
Deska do windsurfingu
Zacznijmy od deski windsurfingowej. Deska windsurfingowa – bez niej niemożliwe byłby uprawianie tego sportu. Niestety, deska jest także jednym z najdroższych elementów, które tworzą sprzęt do windsurfingu. Podczas jej zakupu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy, dzięki którym będzie można wybrać ją rozsądnie i odpowiedzialnie.
Po pierwsze, nie można sugerować się tym, że jakaś deska jest ładna pod względem wizualnym. Kupowanie deski tylko z tego powodu jest dużym błędem. Przed zakupem deski, trzeba wiedzieć, że są one podzielone na kilka kategorii i dobrze jest posiadać przynajmniej minimalną wiedzę odnośnie ich typów i przeznaczenia. Jeśli ktoś takowej nie posiada, można poprosić o pomoc specjalistę, który z pewnością doradzi w wyborze najlepszej deski.
Żagle do windsurfingu
Następne w kolejności są żagle do windsurfingu. W tym przypadku także trzeba stanąć przed wyborem różnych kształtów i rozmiarów przeznaczonych dla różnych dyscyplin windsurfingu. Tutaj też jest nie wskazane, aby kierować się wyglądem żagli. Ważne jest, aby odpowiadały one uprawianej dyscyplinie oraz wymiarom danej osoby. Panuje powszechna opinia, podczas przygody z windsurfingiem idealne będą dwa żagle w dwóch różnych rozmiarach – jeden do pływania przy silnym wietrze, a drugi przy słabym. Nawet, jeśli ktoś zaczyna od zera, również powinien się trzymać tej zasady.Dzięki takiej kombinacji, będzie można pływać i korzystać ze sprzętu przez wiele lat przy pełnym zakresie wiatrów. Wybór odpowiedniego żaglu będzie zależał przede wszystkim od wagi, umiejętności, wcześniejszego używania sprzętu windsurfingowego oraz osobistych preferencji. W takiej sytuacji najlepiej jest skonsultować zakup z kimś, kto się na tym zna, jak już to wspominaliśmy wcześniej.
Oczywiście deska i żagle to nie wszystko. Kolejne są maszty do windsurfingu. Są one bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego windsurfera. Jednak większość ludzi nie przykłada do ich wyboru zbyt dużej wagi, choć powinni. Najważniejsze przy zakupie masztu jest to, aby był on kompatybilny z rodzajem i rozmiarem posiadanego żagla.
Bom windsurfingowy
Następnie mamy bom windsurfingowy. Jest to podstawowy element ekwipunku każdego windsurfera, to właśnie jego należy się trzymać podczas pływania. Kiedy bom windsurfingowy jest odpowiednio dobrany może mieć spory wpływ na komfort jazdy. Zazwyczaj można spotkać aluminiową konstrukcję, jednak dostępne są także bomy z włókna węglowego, jednak kosztują one nieco więcej, niż te wykonane z aluminium. Przy zakupie bomu windsurfingowego powinno się zwrócić uwagę na regulację rozmiaru, podwójny system zabezpieczeń czy regulowane głowice.
Co jeśli chodzi o przedłużkę masztu? Mimo że jest niewielki, to uchodzi za bardzo przydatny element sprzętu windsurfingowego. Dzięki przedłużkom można uniknąć potrzeby kupowania masztów o różnej długości oraz umożliwiają one także skracanie i wydłużanie masztu w zależności od danej sytuacji. Wystarczy tylko wsunąć lub wyjąć przedłużkę przy dolnej część masztu. Podobnie jak bomy, przedłużki mogą być wykonane zarówno z aluminium, jak i z włókna węglowego.
Stopa od masztu i stateczniki
Stopa masztu, czyli kolejny element, bez którego windsurfing nie byłby możliwy. Dzięki niemu możliwe jest połączenie deski i rigu, inaczej pędnika. Stopa masztu składa się z płytki, dzięki której możliwe jest przykręcenie masztu do deski oraz przegubu, dzięki któremu pędnik może swobodnie operować dookoła kadłuba deski.
Kolejne na liście są stateczniki, inaczej zwane także finami. Stateczniki mają wielki wpływ na to, jak zachowywać się będzie deska podczas pływania. Dobiera się je po uwzględnieniu kilku ważnych czynników, takich jak masa ciała, rozmiar żagla, poziom zaawansowania windsurfera czy panujących warunków atmosferycznych. Stateczniki dostępne są w wielu rozmiarach. Długość i szerokość pozwala na poprawienie stabilności deski oraz łatwości, z jaką będzie się ona ślizgać po wodzie. Szerokość fina odpowiada za zwrotność deski oraz możliwość pełnej kontroli nad nią. Nie bez znaczenia jest także elastyczność statecznika. Im jest sztywniejszy, tym bardziej dynamiczna będzie jazda. Oprócz tych wymienionych, istnieje także wiele innych wytycznych, które pomogą wybrać najbardziej odpowiedni statecznik.
Ostatni w kolejce jest miecz. Dzięki niemu możliwe jest zmniejszanie i zwiększanie oporu ruchu deski. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której zamiast płynąć, zaczyna się mimowolnie dryfować po powierzchni wody. W momencie, kiedy płynie się pod wiatr, należy rozłożyć miecz. Dzięki temu zwiększy się opór wody, co z kolei przełoży się na stabilność deski i umożliwi pływanie przy szerokiej gamie wiatrów. Natomiast w sytuacji, gdy płynie się z wiatrem, wskazane jest, aby złożyć miecz. Wtedy opór wody zostanie zmniejszony. Miecz jest ważnym elementem ekwipunku windsurfera, jednak nie wybiera się go, ponieważ jest zintegrowany z deską, w zależności od jej rodzaju.
Mamy nadzieję, że teraz sprzęt windsurfingowy nie stanowi dla Was tajemnic i łatwiej będzie Wam wybrać odpowiedni sprzęt. Pamiętajcie, że w razie problemów, można poprosić o pomoc specjalistę, nawet robiąc zakupy w sklepie internetowym – wystarczy zadzwonić pod infolinię. Dobry sprzet do windsurfingu to podstawa Waszego bezpieczeństwa. Profesjonalny sklep internetowy ze sprzętem do windsurfingu intersnow.pl